INSTRUKCJA - malowanie pojazdu z przyklejaniem naklejek, z pokryciem lakierem bezbarwnym.

(Ta instrukcja powstała w oparciu o własne doświadczenia. Jeżeli posiadasz jakieś własne doświadczenia, które mogą być pomocne innym, to możesz je wysłać na adres: ebay@super-stickers.com).

 

I. Przygotowanie powierzchni

1. Dla powierzchni polakierowanych. Powierzchnię należy zmatowić przy pomocy matowiącej pasty ściernej oraz szarej gąbki Gray Scotch Brite Pad. Pasta działa bardzo efektywnie, więc sam proces matowienia nie powinien zająć dłużej niż 1..5 minut. Po zakończeniu matowienia przejdź do rozdziału II niniejszej instrukcji ("Przyklejanie naklejek").

2. Dla powierzchni, które będą lakierowane od nowa - postępuj zgodnie z następującymi podpunktami:

a) przygotowanie: wszystkie wypełniacze muszą całkowicie wyschnąć i skurczyć się. Kiedy powierzchnie są zgrubnie obrobione i płaskie, szlifuj zaczynając od papieru ściernego o gradacji 120, potem 220, 320, a kończąc na papierze wodnym 400.

b) lakierowanie podkładem - kiedy podkład całkowicie wyschnie - szlifowanie papierem wodnym 600.

c) lakierowanie bazy (koloru) - powierzchnia z podkładem ma być idealnie gładka, sucha i czysta. Nakładaj średnio grube warstwy bazy do czasu wystarczającego pokrycia. Przerwy pomiędzy warstwami bazy mają wynosić 5 minut.

d) lakierowanie (lakier bezbarwny) - 15 minut po lakierowaniu bazy, 15 minutowy odstęp pomiędzy warstwami lakieru. Nałóż dwie warstwy. Suszenie - przynajmniej 4 dni.

 

e) zmatowienie warstwy lakieru - pasta ścierna do matowienia rozprowadzana szarą gąbką Scotch Brite Gray Pad, bądź papier ścierny o gradacji 1000 na mokro.

 

II. Przyklejanie naklejek.

Uwaga!

- Nie przyklejaj naklejek na świeżo lakierowane powierzchnie. Lakier musi schnąć przynajmniej 4 dni. W przeciwnym wypadku pod naklejką mogą pojawić się bąble z oparów lakieru.

 

 

 

 

1. Oczyść docelową powierzchnię. Usuń cały kurz i zanieczyszczenia. Używaj sprawdzonego środka odtłuszczającego, który nie pozostawi zanieczyszczeń. Nigdy nie używaj zwykłej benzyny (benzyna zawiera tłuszcze, które unicestwią klej pod naklejką). Dobra do tego celu jest benzyna ekstrakcyjna. Umyj także ręce, aby nie było na nich potu.

2. Odklej naklejkę od papieru podkładowego.. Odklej naklejkę wraz z folią transportową. Folia transportowa (lub papier transportowy), to specjalna warstwa z klejem o niskiej przyczepności, która przyklejona od góry na oddzielnie wycięte znaki, utrzymuje je w całości. Jeżeli literki nie chcą odchodzić poprawnie z folią transportową, należy im w tym pomóc, delikatnie podważając palcem, tak by odeszły od papieru. Kąt odklejania powinien wynosić 180st. względem papieru. W przypadku zwykłych naklejek (bez folii transportowej) zalecam odklejanie pod wodą. Ta metoda pozwala zmiękczyć papier i uniknąć naddarć w folii, w miejscach na to podatnych (ostre kąty konturu folii). Pamiętaj, że w miejscach, gdzie folia jest przezroczysta, nie można dotykać naklejki od strony kleju, ponieważ w tym miejscu pozostałyby odciski palców, które będą wyglądały okropnie. Papier nie może leżeć w wodzie dłużej niż minutę, ponieważ się rozwarstwi. Folię trzeba zdjąć szybko po włożeniu do wody.

 

Uwaga!

Przy odklejaniu naklejek, których obwód posiada kąty ostre, należy zachować szczególną delikatność, by nie powstały naddarcia folii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Spryskaj obiekt docelowy i stronę kleju naklejki mgiełką wodną z atomizera. Jeżeli z jakichś powodów nie możesz stosować przyklejania na mokro, przejdź do punktu 9 tego rozdziału.

   

 

4. Połóż naklejkę na powierzchnię. Naklejka ma opaść w sposób naturalny.

 

5. Wyciśnij wodę spod naklejki. Przy naklejkach zwykłych, można to zrobić przy pomocy palca, ale dla naklejek z folią transportową, lepiej do tego celu użyć specjalnej gumowej rakli (np. Oracal lub 3M). Użyj sporego nacisku, jednak uważaj by naklejka nie wpadła w poślizg i nie rozerwała się. Dociskanie zawsze należy rozpoczynać w centralnej części naklejki, zmierzając w liniach prostych ku brzegowi.

 

 

   

 

6. Pozwól, aby reszta wody wyparowała spod naklejki. Czas schnięcia może być różny. Zazwyczaj 24..48 godzin. Im dłużej, tym bezpieczniej.

    

 

7. Usuń folię transportową. Kąt odklejania folii transportowej powinien wynosić 180st. Rób to powoli.

    

 

8. Usuń pęcherze powietrza i inne ewentualne defekty. Jeżeli pojawią się pęcherze powietrza należy je naciąć na ich brzegu, a następnie wycisnąć palcem. Pęcherze często powstają na samym brzegu naklejki. Można je bardzo łatwo usunąć poprzez delikatne podważenie nożem.

     

 

9. Metoda przyklejania na sucho. Nie musisz używać metody przyklejania na mokro, choć jest ona zalecana. Po dokładnej przymiarce, naklej naklejkę na czystą powierzchnię. Rób to ostrożnie, tak by nie powstały pęcherze powietrza. Nie naciągaj naklejki podczas przyklejania. Pozwól jej opaść naturalnie. Najlepsza metoda, to rozpoczęcie przyklejania od środka logo, a trzymając je po bokach na środku wysokości. Należy wtedy powoli i stopniowo opuszczać boki, jak gdyby to był ciężki arkusz stalowej blachy. Następnie naklejkę wystarczy docisnąć i odkleić folię transportową.

   

 

 

III. Lakierowanie

1. Oczyść i odtłuść powierzchnię do lakierowania. Usuń cały kurz i zanieczyszczenia. Używaj sprawdzonego środka odtłuszczającego, który nie pozostawi zanieczyszczeń. Nigdy nie używaj zwykłej benzyny. Dobra do tego celu jest benzyna ekstrakcyjna.

 

2. Lakierowanie. Nałóż trzy bardzo cienkie, wysychające warstwy w 30 minutowych odstępach. Gruba warstwa, lub zbyt wiele rozcieńczalnika może rozpuścić naklejkę. To by zniweczyło cały twój dotychczasowy wysiłek, więc bądź ostrożny, a nawet użyj próbnej naklejki, by sprawdzić, jak zachowa się ona w połączeniu z twoim lakierem.

 

3. Suszenie. Do czasu całkowitego stwardnienia (kilka dni)

 

4. Polerowanie. Najlepiej użyj pasty polerskiej Farecla G3 i tarczy Farecla G-MOP lub podobnych produktów. Używaj małej ilości pasty, ale dokładaj jej. Cały czas spryskuj powierzchnię wodą z atomizera (jest to polerowanie na mokro). Nie przekraczaj prędkości obrotowej 1500 obr/min. Pamiętaj o zdjęciu znaczków, listew i innych plastikowych elementów z pojazdu, lub zabezpiecz je. Wirująca tarcza może je roztopić. Zakończ gdy uzyskasz satysfakcjonujący połysk.

       

 

POWODZENIA!!! :-D

 


Uwaga!

Powyższy materiał ma charakter orientacyjny i nie jest tematycznie wyczerpujący. Postępowanie zgodne z powyższymi instrukcjami nie gwarantuje sukcesu. Poprawne wykonanie prac wymaga pewnej wprawy, oraz zręczności. Należy mieć świadomość, że przy lakierowaniu naklejek w taki, czy podobny sposób, może dojść do niechcianych rezultatów. Ze względu na ogromną ilość środków chemicznych dostępnych na rynku, Super Stickers informuje, że klient takie, czy podobne prace wykonuje na swoją własną odpowiedzialność i zawsze przed podjęciem ważnych kroków powinien wykonać próby na oddzielnych próbkach naklejek. Takie próbki folii można otrzymać za darmo przy każdym płatnym zamówieniu, pod warunkiem umieszczenia ich na zamówieniu. Należy również pamiętać, że nauka często wiąże się z popełnianiem błędów, wobec czego lepiej jest uczyć się na tanim i własnym sprzęcie.